Ukážme deťom, že si môžu vybrať, čím chcú byť


Projekt Svetlo pod perinou vznikol v kuchyni pri rozprávaní sa dvoch kamarátok. Premýšľali sme nad tým, ako posilniť sebavedomie a motiváciu detí a ukázať im, že si môžu vybrať, čím chcú byť. Na Slovensku je predsa veľa inšpiratívnych osobností.

Predstavujeme si Slovensko, v ktorom deti budú hrdé na umelkyne/umelcov, aktivistky/aktivistov, vedkyne/vedcov, športovkyne/športovcov a ostatných ľudí z rôznych profesií, ktorí tu boli a sú a tvoria náš svet. V ktorom rodičia čítajú deťom a rozprávajú sa s nimi. V ktorom je rozmanitosť vítaná a odlišnosti prijímané s otvorenou mysľou.

Prvé vydanie elektronického seriálu Svetlo pod perinou tvorí 57 príbehov od 57 autorov/autoriek a 57 ilustrátoriek/ilustrátorov. Budú vychádzať počas jedného roka na webe, aby boli dostupné pre všetky deti. Tešiť sa môžete aj na príbehy vo forme podcastov, ktoré časom pribudnú a otvoria tak zároveň možnosti zdieľania príbehov medzi nevidiacimi. Budú čítané osobnosťami, ktoré si vážime. Neskôr budú v tlačenej forme ako knižka.

Elektronický seriál Svetlo pod perinou bude pokračovať druhým a ďalšími vydaniami, pretože inšpiratívnych osobností má Slovensko mnoho a nové neustále medzi nami pribúdajú.

Každý príbeh je venovaný jednej osobnosti. Autorom/autorkám textu aj ilustrácií sme nechali voľnú ruku. Chceli sme, aby do projektu dali svoju vášeň a srdce. Aby osobnosti, ktoré majú radi/rady, mohli zachytiť svojim jedinečným hlasom a videním.

Spoločne s nimi vytvárame priestor plný tolerancie, láskavosti a pochopenia.

Lucia a Maja

Lucia Pašková
Lucia Pašková
Maja Sztarovics
Maja Sztarovics

Lucia Pašková (1978) – podnikateľka, spoluzakladateľka Curaproxu, entuziastická aktivistka, mama a súmama štyroch detí.

Mária Sztarovics (1977) – zakladateľka marketingovej agentúry Wings4U založenej na princípe práce na diaľku. Žije v chalúpke v Českom raji s manželom a dvoma deťmi, dvoma psami a jednou mačkou.


Šéfredaktorky: Lucia Pašková, Mária Sztarovics

Redakčná rada: Denisa Šifrová, Martin Jenča, Mária Karcolová

Produkcia a editovanie textov: Simona Lichá, Veronika Pilátová, Denisa Kovácsová

Jazyková korektúra a redaktorské práce: Soňa Borušovičová

Dizajn: Denisa Šifrová

Ekonomické oddelenie: Gabriela Oberauer (autorské zmluvy), Renáta Dojčáková (mzdy)


Sledujte príbehy: