Príbeh
8/57

Agnes Lovecká Dievča, ktoré si splnilo sen na farme

Príbeh Agnes, ktorá milovala hudbu a rodinné tradície a stala sa vinárkou.

Agnes od malička snívala, že sa raz stane muzikantkou. Počas počúvania hudby sa cítila najviac slobodná. Pochádzala z hudobníckej rodiny a jej rodičia Oľga a Pavol ju v hudbe vždy podporovali. Keď bola na základnej škole, darovali jej prvé husle. Vďaka hre na husliach sa stala členkou symfonického orchestra a neskôr na strednej škole objavila bubny. Trénujúc na vysokých komínoch, ktoré si postavila doma z knižiek, začala snívať sen o svojej vlastnej kapele.

Agnes a jej sestra Katka vyrastali s rodičmi v Bratislave a mali ju veľmi rady. Navôkol mestský ruch, veľa kamarátov a veľa možností, ako sa inšpirovať a rozvíjať svoj talent. Agnes rada športovala, najviac s frisbee a na snowboarde, ktorý na strednej škole počas prázdnin v Nízkych Tatrách vyučovala. Vďaka svojmu aktívnemu životu stretávala veľa kreatívnych a šikovných ľudí, vrátane muzikantov. Agnes mala hudbu v krvi a išla si za ňou.   

Jej predkovia však boli nielen talentovaní hudobníci, ale aj poctiví farmári. Pred vojnou vlastnili krásne veľké polia a majer v Zemianskych Sadoch pri Hlohovci, kde pestovali mak, tabak a hrozno na víno. Doma nebolo tajomstvom, že za čias komunizmu rodina prišla o všetku svoju pôdu. Rodina však musela žiť svoj život ďalej, ďaleko od pôdy, a návrat na majer sa nikdy nejavil reálny.

V roku 1992 nastal nečakaný zlom. Agnesini rodičia po dlhom procese získali rodinnú farmu naspäť do vlastníctva. Po mnohých rokoch sa tak z rušnej Bratislavy presťahovali na dedinu. Pre čerstvú maturantku to bolo niečo nepredstaviteľné. Rodičia ale láskyplne netrvali na tom, aby dcéry išli na farmu s nimi a pomáhali im. Agnes zostala naďalej žiť v Bratislave a mohla si slobodne vybrať, čomu sa bude venovať.

Zatiaľ čo rodičia zveľaďovali farmu v Zemianskych Sadoch, Agnes vyštudovala ekonomickú univerzitu, našla si dobrú prácu ako projektová manažérka a naďalej sa venovala hudbe. Jej odveké hudobné sny sa naplnili. So symfonickým orchestrom cestovala do zahraničia a po založení svojej prvej kapely, v ktorej hrala aj sestra Katka, sa v roku 2002 stala členkou známej kapely Živé kvety, s ktorou hrá dodnes.

Spočiatku chodievali Agnes a jej sestra na majer iba cez prázdniny. Každou návštevou však na ňu začala miestna príroda pôsobiť čoraz magickejšie. Agnesin mestský život bol síce plný zaujímavých podnetov a hudby, ale krása prírody a rodinná tradícia v nej prebudili nový sen. Nasledujúc svoje srdce sa Agnes rozhodla presťahovať na farmu a začať tam nový život ako vinárka bez akýchkoľvek predošlých skúsenosti.

Veľa ľudí v jej okolí si v tom čase myslelo, že rozhodnutie opustiť mesto a stať sa vinárkou a farmárkou je priam šialené. Napriek tomu Agnes so svojou sestrou pred deviatimi rokmi opustili dobrú prácu v hlavnom meste, aby mohli ísť manuálne obrábať pôdu. Aby si doslova každý deň mohli zašpiniť ruky. Agnes našla odvahu vzkriesiť rodinnú tradíciu a ísť naslepo za snom, ktorý ako malá ani netušila, že má. Budovať vinárstvo.

Víno, ktoré dnes Agnes pomáha vyrábať ekologicky priateľským spôsobom si našlo miesto nielen v srdciach ľudí, ktorí ho pijú, ale už aj v najlepších reštauráciách na svete. A to najlepšie na koniec? Vinárstvo, ktoré Agnes spoločne s jej partnerkou Andreou, sestrou Katkou a jej mužom Michalom založili, pomenovali Slobodné Vinárstvo. Lebo sloboda sprevádza Agnes celý život, lebo sloboda je možnosť voľby a možnosť plniť si odvážne sny celý život. Nebojte sa plniť si vaše sny aj vy.

Ďalšie príbehy

Všetky príbehy