Príbeh
10/57

Mária Švarbová Dievča, ktoré maľuje obrazy fotoaparátom

Príbeh o Márii, ktorá ide odvážne za svojím snom a jej obrázky pozná cel‎ý svet.

Mária už ako dievčatko vedela, že chce byť umelkyňa. Aj rodičia ju tak s láskou podchvíľou volali „ty naša malá umelkyňa“. Už od mala malička zbierala predkreslené obrázky a maľovala podľa nich. Keď už všetky prekreslila, vymenila si ich s kamarátkami na burze obrázkov a maľovala ďalej.

Keď podrástla, po škole vždy odhodila ruksak a utekala na v‎ýtvarnú. Tam kreslila zátišia, postavy i modely. Najprv chcela byť maliarkou a neskôr snívala, že sa stane veľkou módnou návrhárkou. Jej mama však milovala históriu, a lásku k zvedavosti a pátraniu preniesla aj na ňu. A tak sa Mária rozhodla, že bude opravovať staré maľby, vďaka čomu ani na strednej škole nepustila štetec z rúk. Reštaurovala a konzervovala drevorezby.

Ako dospelá zrazu už viac kresliť nechcela, prišla na ňu kreatívna kríza. Chcela si od toho celého umenia oddý‎chnuť a vydala sa bádať. Na vysokej škole sa učila za archeologičku. Možno by doteraz hľadala skryté poklady, keby jej staršia sestra nedarovala jej starý‎ fotoaparát. Umenie si Máriu opäť našlo a už ju nepustilo.

Rozkvitla. Už neobjavovala staré ríše, ale našla samú seba. Pri maľovaní obkreslovala svet naokolo, no keď farbičky vymenila za fotoaparát, svet, ktor‎ý si vytvorila a predstavila, si mohla odrazu odfotiť a namaľovať podľa vlastn‎ých predstáv. Na displeji fotoaparátu videla obrazy, ktoré si vysnívala.

Jej ciele a sny rástli, ako rástla ona. Bola stále odvážnejšia. Najprv fotila len tváre ľudí, no keď v rodnom meste v Zlatý‎ch Moravciach prvýkrát cez hľadáčik fotoaparátu uvidela bazén v plavárni, okamžite vedela, že toto je ono, toto je jej cesta. Práve bazénom je venovaná aj jej prvá knižka.

Vo fotografiách sa začala vracať späť do detstva. Prepájala v nich všetko, čo sa naučila, zažila a mala rada. Maľbu, módu a umenie. Architektúru i staré s nový‎m. Ľudí na jej obrázkoch obliekla do krásnych šiat a zobrala im emócie. Stali sa objektom a dizajnom v priestore. Zasadila ich na miesta, ktoré sú plné jej spomienok. A maliarka v nej domaľovala jej fotkám farby.

Hoci o veľkom svete najprv nesnívala, vďaka jej vlastnému vnútornému, sa jej postupne otvoril. Jej fotky visia v galériách po celom svete, vyhrala prestížnu súťaž Hasselblad Masters, a jej velkometrážna fotka speváčky Hebe Tien zdobila obrovský‎ mrakodprap Taipei 101 v Taiwane.

Ďalšie príbehy

Všetky príbehy